Kilo alma probleminiz mi var?

Diyet uzmanları kilo alamayan, kilo almakta sorun yaşayanların vücut yağı çok az olduğundan hızlı metabolizmaya sahip olduklarını ve yediklerini çabuk yakıp kilo almakta zorlandıklarından bahsederler. Az kilonun sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabildiğini de belirtiyorlar. Normal kilonun altında olan bir kişi beğenilme ve kıyafet seçiminde tahmin edilenden çok daha fazla stres alıyor olabilir. Zayıf olmak az bresin tüketimine bağlıysa veya çok yemeye rağmen kilo alınamıyorsa farklı sorunların habercisi olabilir. Mesela zayıf kadınlarda kadınlık hormonu bu durumdan olumsuz etkilenerek adet düzensizliklerine neden olabiliyor.

En Çok Genç Erkekler Şikayetçi

Kilo almayan kişilerde saç dökülmesi, tırnak kırılması, uyku hali, sinirlilik, üşüme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yaşıtlarına göre daha az kilo alan, özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde bu sorun psikolojik bir baskı oluşturuyor, komplekse girilmesini kolaylaştırıyor. Genç bayanlar için ise bu o kadar da sorun olmuyor.

Eğer

diyetisyene gitmeden kilo almak istiyorsanız, göbeklenme sorununa çözüm üretmeniz gerekebilir. Kilo kazanımında yda iki kilo almak başarı sayılır. Her öğünün yenmesi lazım. ‘Öğün atladım, telafi ederim’ demekle olmuyor. Özellikle yatmadan önce yenilen yemeğin çok büyük avantajı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir